Státní vlajky států světa

Vlajka Tchaj-wan (Čínská republika na Tchaj-wanu)

Státní vlajka Čínské republiky na Tchaj-wanu, která je nástupnickým státem Čínské republiky (používající totožnou vlajku) vzniklé roku 1911 po pádu dynastie Čching.

Vlajka má tento vzhled:

Vlajka Tchaj-wan (Čínská republika na Tchaj-wanu)

Čínská republika na Tchaj-wanu:

Tchaj-wan je běžné označení státního útvaru, jehož oficiální jméno je Čínská republika na Tchaj-wanu.

Na západě je ostov Tchaj-wan oddělen vodami Tchajwanského průlivu od území pevninské Číny, která je v současné době pod kontolou Čínské lidové republiky, na jihu se rozlévají vody Jihočínského moře a Luzonského průlivu, který odděluje Tchaj-wan od Filipín, na východě se rozprostírají zdánlivě nekonečné plochy Tichého oceánu, severovýchodním směrem leží ostrovy Rjúkjů a za nimi Japonsko, na severu omývají břehy ostrova vlny Východočínského moře, za nímž leží Korea.

Tchaj-wan je dnes de facto nezávislý demokratický stát. Za nezávislý (respektive stát reprezentující Čínu) jej však v důsledku systematického nátlaku ČLR (která si na jeho území činí nárok) uznává pouze 23 zemí (stav k dubnu 2008).

Republika zahrnuje vedle ostrova Tchaj-wanu i Peskadorské ostrovy (Pcheng-chu) v Tchajwanském průlivu, ostrovy Lü-tao, Lan-jü, Ťin-men (Kinmen), Ma-cu (někdy též Matsu) a další.

Od pádu mandžuské dynastie Čching v roce 1911 do roku 1949 zahrnoval pojem Čínská republika celé území pevninské Číny a od roku 1945 i Tchaj-wanu, předtím okupovaný Japonskem. V r. 1949 vznikla na pevnině ČLR a vláda Čínské republiky se i s parlamentem přemístila na ostrov Tchaj-wan.

Čínská republika na Tchaj-wanu:
Hlavní město: Tchaj-pej

Rozloha: 36 000 km2

Počet obyvatel: 23,1 milionu (2009)

Hustota osídlení: 637 obyvatel/km2

Měna: 1 tchajwanský dolar = 100 centů

Jazyk: mandarínská čínština (úřední jazyk), tchajwanština, hakka, dialekty oblasti Fukien, domorodé jazyky

Vlajky států světa

Historický vývoj přináší změny.


Informace na stránkách Yin.cz Tyto stránky používají cookie, jak jsou využívána vaše data.