Státní vlajky států světa

Vlajka Tibet

Státní vlajka tibetu je tvořena bílou zasněžená hora umístěnou uprostřed vlajky pod tmavě modrým nebem, na jejímž vrcholku září žluté slunce s paprsky. Za sluncem se nachází šest červených pásů, které zastupující původních šest tibetských kmenů, které jsou považovány. Kombinace těchto pásů s modrou barvou oblohy symbolizuje nepřetržitou ochranu duchovních nauk a světského života. Před horou stojí dva sněžní lvi s plápolající hřívou držící ve svých zdvižených tlapách tříbarevný drahokam, který představuje Buddhu, dharmu (učení buddhismu) a sanghu (obec mnichů). U nohou lvů leží dvoubarevný drahokam. Vlajka je z horní, dolní a strany u žerdi žlutě lemována. Strana protilehlá žerdi zůstává bez lemu.

Vlajka má tento vzhled:

Vlajka Tibet

Vlajka Tibet:

V současnosti se vlajka v této podobě užívá mezi Tibeťany v exilu. Na území Čínské lidové republiky je její používání zakázáno. Výjimkou v tomto zákazu tvoří Hongkong.

Tibet je historické území rozkládající se z větší části na Tibetské náhorní plošině.

Tibet je vnitrozemský stát sousedící na severu s územím kontinentální Číny a na jihu s Indií, Bhútánem a Nepálem. Hlavním městem je Lhasa.

Vlajky států světa

Státní vlajka Tibetu byla byla v roce 1955 stanovena 14. dalajlámou jako oficiální vlajka země.


Informace na stránkách Yin.cz Tyto stránky používají cookie, jak jsou využívána vaše data.